Magazyn Wine and You

Magazyn Wine And You

Nr 3-4/2016 czerwiec

Magazyn Wine And You - Nr 3-4/2016 - czerwiec

sommelier_str_12_13_glowka.jpgPisze dla nas….

…Maciej Sokołowski o Gruner Veltliner

Gruner Veltliner to gwiazda austriackiego winiarstwa. Szacuje się, że jego nasadzenia to około 30% wszystkich upraw winorośli w Austrii (dane z 2009 to 29,4% według austrianwine.com), a w niektórych regionach, szczególnie Dolnej Austrii, jest to nawet 50%. Win z tego szczepu wytwarza się dużo, różnej jakości, w różnych stylach i o różnych walorach aromatyczno-smakowych. Szczep ten można także spotkać w krajach ościennych - w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.

Jak pisze Jancis Robinson, przed 1989 w Zachodniej Europie prawie nikt nie słyszał o Grunerze Veltlinerze. Po 20 latach nazwa ta występuje w kartach win najlepszych restauracji na świecie.

Skąd zatem ta popularność?

Po pierwsze z wysokiej jakości win pochodzących z Austrii. Miejscowi winiarze, pokazując swój narodowy charakter, przykładają się perfekcyjnie do swojej pracy. Po drugie, na każdym pułapie jakościowym, Grunery są w dobrym stosunku ceny do jakości. Poniżej przedstawiam efekty degustacji dwudziestu Grunerów Veltlinerów, które porównaliśmy podczas moich warsztatów.

001.jpg 
1. Frischengruber, Gruner Veltliner Smaragd 2014 Krinberg (Wachau)

Smaragd to najwyższa pozycja w klasyfikacji regionu Wachau. Wino jest aromatyczne i ujmuje nutami dymnymi, mineralnymi i krzemiennymi niczym Sancerre. Można doszukać się akcentów zielonych, łodyżkowych i skórki limonki. Usta są skoncentrowane, pełne, kremowe. Intrygujący i długi, kwasowy, grejpfrutowy, krystaliczny i odświeżający finisz.

Ocena: 7,9 (bardzo dobre)
Import: Wino i kieliszki, cena: 124,00 zł
002.jpg
2. Haider, Gruner Veltliner Eiswein 2011 (Burgenland)

Wytwarzane w Burgenlandzie słodkie wino ze zmrożonych winogron Gruner Veltliner. W aromacie bardzo słodkie, miód spadziowy, korzenność, suszona brzoskwinia, wędzona śliwka, bardzo dojrzały melon. Usta balsamiczne, kremowe. Świetny balans między słodyczą a kwasowością. Zdecydowana nuta owocowego suszu na finiszu.

Ocena: 7,8 (bardzo dobre)
Import: Wino i kieliszki, cena: 89,00 zł (butelka 0,375L)
003.jpg 3. Velich Pantha Rhei, Gruner Veltliner 2009 (Burgenland)

Dojrzały, 7-letni Gruner Veltliner z Burgenlandu. Orzechowy nos, drzewny z akcentami olejków. W tle morele, masło, ser i śmietanka. Wyraźny kontakt z beczką dębową i zdecydowanie zaawansowane ewolucyjne nuty. Usta są ziołowe, dymne (!), korzenne, słone, ale bardzo żywe... Wino dojrzałe, ale sam jestem ciekaw jego kondycji za kilka lat.

Ocena: 7,6 (bardzo dobre)
Import: Mielżyński, cena: 179,60 zł
004.jpg 4. Birgit Eichinger, Gruner Veltliner Erste Lage Gaisberg 2014 (Kamptal Reserve)

Dobrze zbudowane wino o morelowych, dojrzałych nutach oraz krzemienno-dymnych akcentach. Usta są pełne, nawet ostre, pieprzne o smaku dojrzałych pestkowych owoców. Przyjemnie relaksuje Słono-korzenny finisz przyjemnie relaksuje. Wino ze sporym potencjałem.

Ocena: 7,5 (bardzo dobre)
Import: Wine & You, cena: 86,00 zł
005.jpg
5. Weingut Payr, Rothenberg Reserve 2009 (Carnuntum)

Kolejne dojrzałe 7-letnie wino z odmiany Gruner Veltliner w wersji Reserve. Intensywny nos, nuty naftowe i drzewne, ewolucyjny. Owoc już skryty. Usta pełne, maślane i brzoskwiniowe. Na spory plus, mimo wieku, wciąż dobrze zarysowana kwasowość i pieprzność na finiszu.

Ocena: 7,5 (bardzo dobre)
Import: Wino i kieliszki, cena: 115,00 zł
006.jpg 6. Birgit Eichinger, Gruner Veltliner Erste Lage Lamm 2014 (Kamptal Reserve)

Kolejne wino od tego producenta w wersji Erste Lage Reserve. Droższe, ale niżej ocenione. Nieco jeszcze za młode. Wydaje się być winem o większym potencjale. Nos jest intensywny, z akcentami miodowo-żywicznymi i nawet lekką wanilią. Usta dobrze zbudowane, delikatną kwasowością (jej trochę brakowało niektórym degustującym), ale całość kompleksowa i dobrze zbalansowana. Przyjemny, relaksujący, subtelnie ziołowy finisz.

Ocena: 7,4 (bardzo dobre)
Import: Wine & You, cena: 119,00 zł
007.jpg
7. Winzer Krems Kremser, Wachtberg Gruner Veltliner 2013 (Kremstal Reserve)

Pierwsze wino z Kremstal w niniejszym zestawieniu. Dobrze zaznaczony mineralny nos, wzmocniony słodkim, dojrzałym owocem - brzoskwinie, morele. Usta lekko słonawe, eleganckie, z rozgrzewającym pieprzno-mineralnym finiszem. Ciała sporo, wino dobrze zbudowane.

Ocena: 7,1 (bardzo dobre)
Import: Rafa Wino, cena: 79,50 zł
008.jpg 8. Dva duby, Veltlinske Zelene 2014 (Morawy / Znojmo)

Jedyne wino spoza Austrii. I do tego jakby z innej planety. Opisane jako pomarańczowe, czyli wytwarzane w amforach z kontaktem moszczu z szypułkami i skórkami. W aromacie zbite jabłko i wyraźne utlenienie, kwiaty, wosk i miód. W ustach jabłko, wibrująca kwasowość i bób (!) Wino niestandardowe i wielowymiarowe.

Ocena: 7,1 (bardzo dobre)
Import: Wino z Moraw, cena: 68,00 zł
009.jpg 9. Birgit Eichinger, Gruner Veltliner Hasel 2015 (Kamptal)

Młode wino, z bardzo dobrym stosunkiem cena/jakość. Intensywny nos, pieprzno-mineralny. Usta delikatnie ziołowe, jabłkowe, z akcentami białej porzeczki. Usta złożone, z dobrze zaznaczoną kwasowością. Mimo niskiego alkoholu, sporo ciała i długi, sprężysty finisz.

Ocena: 7,0 (bardzo dobre)
Import: Wine & You, cena: 44,00 zł
010.jpg 10. Steininger, Gruner Veltliner Brut 2013 (Kamptal)

Jedyne w stawce wino musujące, pochodzące z regionu Kamptal i wytwarzane metodą klasyczną (druga fermentacja w butelce). Nos drożdżowy, jabłkowy, gruszkowy z akcentami dojrzałych białych owoców (brzoskwinie). Usta dobrze zbalansowane, z wyraźnym cukrem resztkowym, ale i świeżą kwasowością. Przyjemny grejfrutowy finisz typowy dla odmiany. Ciała sporo (alk. 13,5%).

Ocena: 6,9 (dobre+)
Import: Wino i kieliszki, cena: 119,00 zł
011.jpg
11. Birgit Eichinger, Gruner Veltliner Wechselberg 2015 (Kamptal)

Kolejne podstawowe i młode wino z Kamptal. Nos słodkawy, owocowy, brzoskwiniowo-morelowy. Usta sprężyste, eleganckie, z mineralnym, ale też delikatnie rozgrzewającym finiszem. Lekkie i relaksujące.

Ocena: 6,9 (dobre+)
Import: Wine & You, cena: 62,00 zł
012.jpg 12. Frischengruber, Gruner Veltliner Federspiel 2014 Frauenweingarten (Wachau)

Federspiel to drugi po Smaragdzie poziom jakości w Wachau. Nie ma to być wino najwyższych lotów, ale wystarczającej jakości by urzekać degustujących. Takie właśnie jest to wino. Jest charakterny nos, gdzie można doszukać siękrzesiwa, pikantności, pieprzności i soczystego owocu. W ustach rześkie, kwasowe i krystaliczne. Do wszystkich przemówi świeży limonkowy finisz.

Ocena: 6,8 (dobre+)
Import: Wino i kieliszki, cena: 74,00 zł
013.jpg 13. Salomon, Wieden & Berg 2014 (Kremstal)

Subtelny nos, z akcentami białego pieprzu i kamienistej, rozgrzanej w słońcu polnej drogi. Usta są smukłe, jędrne i krystaliczne, ale jednocześnie z ułożoną kwasowością i przyjemną grejpfrutową goryczką.

Ocena: 6,8 (dobre+)
Import: Mielżyński, cena: 49,00 zł
014.jpg
14. Winzer Krems Kremser, Sandgrube 2015 (Kremstal)

Delikatny nos, przyczajony owoc, za to na pierwszym planie biały pieprz i kamienna mineralność. Usta całkiem bogate, z długim jędrnym, kwasowym finiszem i mineralnymi akcentami. Świetny balans cukru resztkowego i kwasowości.

Ocena: 6,7 (dobre+)
Import: Rafa Wino, cena: 32,20 zł
(najlepszy stosunek cena/jakość w panelu)
015.jpg 15. Nitthaus, Heideboden Gruner Veltliner 2015 (Burgenland)

Zupełnie inny styl Grunera. Aromatyczność niczym w Gewurztraminerze. W sumie nie ma się czemu dziwić, bo Traminer to jeden z rodziców Grunera Veltlinera. Nos intensywny, egzotyczny, kwiatowy. Są tu też brzoskwinie, morele. Usta niestety nie nadążają za intensywnością aromatyczną, są smukłe, umiarkowanie kwasowe
i proste. W ocenie ogólnej spory plus za aromat.

Ocena: 6,6 (dobre+)
Import: Wine & You, cena: 39,00 zł
016.jpg 16. Haindl Erlacher, Gruner Veltliner 2015 (Niederostereich)

Świeże i lekkie białe wino z północnej Austrii. W aromacie sodki cytrus, lekka warzywność i zielona mirabelka. W ustach typowy dla odmiany biały grejpfrut. Można doszukać się delikatnej mineralności. Finisz rześki i spontaniczny. Idealne wino na lato.

Ocena: 6,6 (dobre+)
Import: Wine Estate, tylko HoReCa
017.jpg 17. Jordan Pulkau, Gruner Veltliner 2015 (Weinviertel)

W aromacie biały grejpfrut i subtelna mineralność. Usta rześkie, dość kwasowe i dzięki temu nieco charakterniejsze od poprzednika. Przyjemny pieprzno-mineralny finisz.

Ocena: 6,5 (dobre+)
Import: Wine Estate, cena: ok. 60,00 zł
018.jpg 18. Michael Auer, Gruner Veltliner 2015 (Carnuntum)

Kolejne wino z Carnuntum, tym razem młode i codzienne. Nos świeży i soczysty, głównie cytrusowy, grejpfrutowo-limonkowy. W ustach wyczuwalna delikatna
goryczka grejpfruta, subtelna mineralność i rześka kwasowość.

Ocena: 6,5 (dobre+)
Import: Wine Estate, cena: ok. 40,00 zł
019.jpg 19. Stagard Urban, Gruner Veltliner 2015 (Niederostereich)

Nazwa wina jak z Norwegii, ale wino z Austrii ;) W aromacie o umiarkowanej intensywności, z dominującym jabłkiem i akcentami pieprznymi. Usta z dobrym balansem cukru i kwasowości. Wino jest łagodne, z umiarkowaną kwasowością i przyjaznym, aksamitnym finiszem. Gruner dla osób, które nie potrzebują nadmiaru kwasowości...

Ocena: 6,4 (dobre+)
Import: Rafa Wino, cena: 41,90 zł
020.jpg 20. Hundsdorfer, Gruner Veltliner Landwein

Niby proste wino, ale i tak porządne. Jest świeże, delikatne, owocowe. Idealnie nadaje się na piknik, jak i do przygotowania szprycera. Na plus ekonomiczna litrowa butelka :)

Ocena: 5,5 (dobre)
Import: brak - dostarczone przez Wine & You


KONKLUZJA:

  • Wszystkie degustowane wina były na dobrym lub bardzo dobrym poziomie, niezależnie od ceny.
  • Każdy Gruner Veltliner jest inny. W zależności od stylistyki wybranej przez winiarza można stworzyć albo lekkie i kwasowe wino podobne do Rieslinga, albo pełne i tłuste z wpływem beczki gdzie bliżej mu do burgundzkiego Chardonnay.
  • Próbując win do szparagów, z zielonymi lepiej komponowały się wina młode, a z białymi poważniejsze. Wersje Reserve potrzebowały już nawet sosu holenderskiego ;)
  • Warto w nadchodzące wakacje skierować swoją uwagę ku tym winom - każde jest na swój sposób interesujące
MS_Somm_logo_str_12_13_winietka.png
MACIEJ SOKOŁOWSKI - SOMMELIER
www.ms-sommelier.pl


Wstecz