Magazyn Wine and You

Magazyn Wine And You

Nr 3-4/2016 czerwiec

Miasteczko Chateauneuf du Pape (dosłownie „nowy pałac papieża”)
Magazyn Wine And You - Nr 3-4/2016 - czerwiec

O winie bez kary….

Ta nazwa wielbicielom literatury pięknej kojarzy się z największymi arcydziełami francuskiej beletrystyki. We współczesnej świadomości, wino to funkcjonuje jako szczyt snobizmu, bo jest poza swoją ojczyzną rzadko spotykane, bardzo drogie, no i ma w sobie ten sekretny urok papieskich lochów…

… Châteauneuf du Pape

W południowej części francuskiej Doliny Rodanu, pomiędzy Avignon i Orange , wytwarzane są wina w ramach apelacji Châteauneuf du Pape AOC. Winiarska historia tego rejonu związana jest z papiestwem, którego siedziba w XIV wieku znajdowała się w Awionionie, a miejscowość Châteauneuf du Pape była wybierana przez kolejnych Papieży na letnią rezydencję. Głowy kościoła chętnie i intensywnie wspierały miejscową produkcję wina. Ewolucja w uprawie winorośli, która była przez lata wdrażana w tym rejonie, rozpowszechniła system upraw w ramach poszczególnych apelacji, który później upowszechnił się w całej Francji. „Papieska apelacja” zezwala na wytwarzanie wina z trzynastu szczepów, co jest ewenementem: żadna inna apelacja nie zezwala na produkowanie wina z takiej ilości szczepów, jednocześnie zostawiając dużą dowolność w ich doborze. W Châteauneuf ze świecą można szukać wina będącego kupażem wszystkich trzynastu szczepów. Oferuje je winnica Chateau de Beaucastel, którą znajdziemy w miejscowości Chemin de Beaucastel – w północnej części apelacji.

W Châteauneuf wytwarzane są wina czerwone, kilku szczepowe, z dużym udziałem grenache, który jest mieszany z syrah, cinsault, mourvedre, counoise. Mnogość używanych szczepów sprawia, że powstające tu wina są bardzo różnorodne: od przeciętnej do dobrej jakości, przeznaczone do degustacji z reguły po dwóch latach, chociaż znajdziemy butelki winifikowane z założeniem, że zostaną otwarte najwcześniej po kilku latach.

Warto nadmienić, że istnieje również białe Châteauneuf du Pape, które jest rzadkością nawet w swojej ojczyźnie, a w Polsce jest to winiarski biały kruk.

Mateusz Pitas

Wstecz